Mütüel Sigortacılık ve İslami Sigorta (Tekafül) Konferansı


Sigortacılık Eğitim Merkezi (SEGEM) ve Dünya Bankası işbirliği ile düzenlenen “Değişen Dünyada Mütüel Sigorta ve Tekafül” konulu Uluslararası Konferans, 12-13 Kasım 2012 tarihlerinde İstanbul’da yapıldı.

Mütüel sigortanın ve tekafülün dinamiklerinin, sigorta sektöründeki uygulamalarının ve gelişiminin değerlendirildiği toplantıya, Türk sigorta sektörü temsilcileri üst düzeyde katılım gösterdi.

Açılış konuşmaları Dünya Bankası Yönetici Direktörü Mahmoud Mohieldin ve Hazine Müsteşar Yardımcısı Burhanettin Aktaş tarafından yapıldı. Moderatörlüğünü Dünya Bankası Kıdemli Finans Sektörü Uzmanı Serap Gönülal’ın yaptığı konferansta, Uluslararası Kooperatif ve Mütüel Sigorta Federasyonu (ICMIF) Başkan Yardımcısı Sabbir Patel ile Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü ve SEGEM Yönetim Komitesi Başkanı Dr. Ahmet Genç de birer konuşma yaptı.

Konuşmasında tekafülün Müslüman ülkeler için önemine değinen Dünya Bankası Yönetici Direktörü Mahmoud Mohieldin, tekafülün küresel anlamda başlangıç aşamasında olduğunun altını çizerek “Tekafül, İslami bir varlık değeri olmakla birlikte, yalnızca Müslüman ülkelerde değil, diğer ülkelerde de gelişme göstermesi beklenen bir sigortacılık ürünü” dedi. Konuşmasında istikrarlı ve devamlı büyüyen bir sanayinin yanı sıra sanayinin ileri gitmesi için tekafülün sahip olması gereken yasal çerçeveyi, hükümet ilişkilerini, borç ödeme sistemini, finansal eğitimi ve finansal okuryazarlığı vurgulayan Mohieldin, 2012 yılı sonunda sektörde 12 Milyar Dolar büyüklüğe ulaşmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Toplantıda Hazine Müsteşar Yardımcısı Burhanettin Aktaş, sektörün orta ve uzun vadeli hedeflerinden bahsederek Türk sigortacılık sektörünün gelişmesinde mütüel sigortacılık ile tekafülün rolüne değindi. Türkiye’de sigorta sektörünün son on yılda büyük bir gelişme kaydettiğini vurgulayan Aktaş “Türkiye’de prim üretimi 2000 yılı sonunda 1,8 Milyar TL iken bu rakam 2011 yılı sonu itibariyle 17,2 Milyar TL’ye yükselmiştir. Sektörün toplam aktifleri ise 2,7 Milyar TL’den yaklaşık 41 Milyar TL’ye, öz kaynakların toplamı ise 2000 yılında 44,7 Milyon TL’den 8,2 Milyar TL’ye yükseldi. Son 10 yılda ürün çeşitliliği artış göstermiş olsa bile, sisteme mutlaka yeni ürünlerin de girmesi gerekiyor. Sorumluluk sigortalarının yanı sıra, mütüel sigorta ve tekafül de Türkiye’deki ürünler arasındaki yerini almalıdır” dedi.

Uluslararası Kooperatif ve Mütüel Sigorta Federasyonu (ICMIF) Başkan Yardımcısı Sabbir Patel ise konuşmasında tekafül ve mütüel sigorta arasındaki farklara dikkat çekti. Patel, mütüel sigortanın sektörde 1 Trilyon Dolardan fazla prim getirisi olduğunu, tekafülün ise günümüzde 150’den fazla operatör ile 12 Milyar Dolarlık sektör büyüklüğüne sahip olduğunu belirtti. Mütüel sigortanın sektördeki uzun geçmişine karşın, tekafülün sadece 30-40 yıllık bir geçmişi olduğunun altını çizen Patel, 2015 yılında tekafül rakamlarının 256 Milyon Doları aşmasını beklediklerini vurguladı.

5684 Sayılı Sigortacılık Kanunu'nun yürürlüğe girdiği 2007 yılının sigorta sektörü için bir milat olduğunun ve sektörün 2007 yılından günümüze kadar büyük bir gelişme kaydettiğinin altını çizen Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü ve SEGEM Yönetim Komitesi Başkanı Dr. Ahmet Genç ise toplantıda sektörde yapılan düzenlemeler hakkında bilgi verdi. Genç, sektördeki ürün çeşitlendirmesinde ve özellikle tekafül ve mütüel sigorta alanlarında artış beklendiğinin altını çizdi.
“Değişen Dünyada Mütüel Sigorta ve Tekafül” konulu konferans, sigorta sektöründen uluslararası temsilcilerin katılımı ile 12-13 Kasım 2012 tarihlerinde İstanbul Ceylan Intercontinental Hotel’ de gerçekleştirildi.

0 yorum:

Yorum Gönder