Tekafül nedir?

Tekafül en kısa haliyle “İslami sigorta” olarak tanımlanabilir.

Tekafül sözlük anlamı itibari ile dayanışma demektir. Arapça kökenli kefalet kelimesinden türemiş olan tekafül Türkçe anlamı olarak ise bir arada hareket etmek, dayanışmak olarak yorumlanabilir.

İslami Sigorta
İslami düşünce altında sigortaya bakış konusunda farklı görüşler bulunmaktadır. Kimi uzmanlara göre sigorta dini açıdan uygun bir güvence aracıyken; bazı uzmanlarsa bu fikri paylaşmamaktadır.


Sigortayı İslami olarak uygun bir araç olarak görmeyen bazı uzmanlar, tekafülün sigortanın yerine geçebilecek ve dini açıdan olumlu değerlendirilebilecek bir koruma aracı olduğunu savunmaktadır.

Tekâfül (takaful), çeşitli formlarda yüzlerce yıldır uygulanmakta olup, sorumluluk paylaşımı esasıyla riskin belirli gruplar arasında dağıtılması mantığına dayanır.

Türkiye'de tekafül var mı?

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Değişik şirketlerden almış olduğum değişik branşlarda (hayat, kaza, deprem, eşya, vb.) sigorta poliçelerim var. İslami felsefede faizin her türlüsünün haram olduğunu öğrendiğim gün ikilemde kaldım. Acaba yaptırmış olduğum bu sigortalar için ödediğim primler faizde mi değerlendiriliyordu? Maalesef biraz araştırınca bunun böyle olduğunu öğrendim ve çok üzüldüm. Faizin karışmadığı bir alan günümüzde nerdeyse kalmadı. Biz elimizden geldiğince müslümanlar olarak faizden kurtulmak zorundayız. Tekafül sisteminin bunu gerçekleştireceğine inanıyorum. İnşallah yakın zamanda ülkemizde de başlar. Ben de vakit kaybetmeden bu sisteme dahil olurum.
Musa

Yorum Gönder