Tekafül Sigorta Şirketleri

Son yıllarda özellikle Ortadoğu’da tekafül sigorta şirketlerinin sayısı artmaktadır. Tekafül sigortası sunan bu şirketlerin bir kısmı sadece tekafül odaklı sigorta şirketleri iken, bazıları ise klasik anlamda sigorta ürünlerinin yanı sıra tekafül ürünleri de sunmaktadır.

Tekafül şirketlerinin bir kısmı tekafül ürünleri sunmak amacıyla kurulurken, kimileri ise büyük sigorta gruplarının tekafül branşları olarak faaliyet gösterebilmetkedir. Örneğin, Takaful Malaysia sadece tekafül sigortacılığı için oluşturulmuş bir şirkettir.

Diğer taraftan, Bahreyn'de faaliyette bulunan Allianz Takaful ise ünlü Alman sigorta şirketleri grubu Allianz'ın tekafül hizmeti sunan bir şirketidir. Benzer şekilde, meşhur reasürans şirketi Swiss Re'nin retekafül hizmeti sunan Swiss Retakaful isimli bir uydu firması bulunmaktadır.

Türkiye'de mevcut durum itibarıyla tekaful sigorta şirketi bulunmamaktadır.

4 yorum:

yakup masca dedi ki...

Merhaba,
Tekaful sigorta türkiyeye ne zaman hizmet vermeye başlayacak?

Tekafül Sigorta dedi ki...

Merhaba Yakup Bey,

Kısa bir süre öncesine kadar tekafül yani faizsiz sigortacılık esasları ile hareket ettiğini kamuoyu ile paylaşan bir sigorta şirketi yok idi.

Geçtiğimiz günlerde Neova Sigorta, web sayfası üzerinden bu konuda iddiada bulunmuştur. Ancak, söz konusu Şirket hakkında bizim henüz bir inceleme ve tespitimiz bulunmamaktadır.

Saygılarımızla.

Anonim dedi ki...

Merhabalar...

Ben Yunus KUTVAL. Kırıkkale İkitisat yüksek lisans öğrencisiyim. Katılım Bankacılığı üzerine tez yazıyorum. Tekafül hakkında da bir çalışma yapmayı düşünüyorum. Bana tavsiye edeceğiniz yerli yabancı kaynakları bildirirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

iletişim: yunuskutval@mynet.com

Serbülent Arıcı dedi ki...

Doğa sigorta bu alanda faaliyete başlayan ilk firma olmuştur.

Yorum Gönderme