Koru Sigorta: Koopetif Sigortacılığı

Kooperatif Sigortacılığı nedir?
Klasik sigorta ürünlerinin anonim şirket olarak kurulmuş bir sigorta şirketi tarafından değil de kooperatif şirket olarak yapılanmış bir sigorta şirketi tarafından sunulmasına kooperatif sigortacılığı denmektedir.

Kooperatif sigortacılığı yasal mı?
Türkiye'nin sigortacılık piyasasını düzenleyen 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu'na göre ülkemizde bir sigorta şirketi ya Anonomi Şirket yani A.Ş. olarak ya da kooperatif (mütüel) şirket olarak kurulabiliyor. Yani kooperatif sigortacılığı yapmak için yasal bir engel yok.

Kooperatif üyesi olmayanlar kooperatife sigorta yaptırabilir mi?
Kooperatif şeklinde kurulmuş sigorta şirketleri, kooperatif üyeleri dışındakilere de sigorta ürünleri satabiliyor.

Koru Sigorta tekafül sigortacılığı yapacak mı?
Ülkemizde bir süredir kooperatif şeklinde faaliyet gösteren bir sigorta şirketi yoktu. Geçenlerde kurulan Koru Sigorta ile bu durum değişmiş oldu; çünkü Koru Sigorta kooperatif esasına göre çalışacak.


Tekafül sigortacılığı uygulaması, esasında kooperatif mantığına çok yakın bir uygulama olduğu için, bu günlerde sigortacılık piyasasında merakla beklenen konu Koru Sigorta'nın tekafük sigortacılığı yapıp yapmayacağı. Şu an için Koru Sigorta'nın tekafül uygulayacağı konusunda bir duyuru olmamakla birlikte, Şirket'e yakın kaynaklar bu yönde bir atılım olabileceğine işaret ediyor.

Bu konuda bir gelişme olduğunda, ilk olarak TekafülSigorta.com'dan gelişmeleri takip edebilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder